X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

 

 

نگاهی به رقابت های روز اول دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ قاره آسیا.رقابت های مرحله چهارم مقدماتی جام جهانی ،۲۰۱۰ در قاره آسیا شنبه شب با انجام ۴ بازی آغاز شد و طی آن نتایجی به دست آمد که پیش بینی برخی از آنها برای خوشبین ترین افراد نیز غیرممکن بود. در ریاض عربستان و در ورزشگاه فهد تیم ملی عربستان ۲ چهره متفاوت را در ۲ نیمه بازی از خود ارائه داد. شاگردان الجوهر نیمه اول تیم برتر میدان بودند و توانستند با یک گل از تیم ملی ایران پیش بیفتند اما در نیمه دوم و برای دقایقی ورق برگشت و تیم ملی ایران حاکم مطلق زمین شد که در همان دقایق هم توانست گل مساوی را توسط جواد نکونام به ثمر برساند و از شکست بگریزد.
بازی ۲ تیم ملی عربستان و ایران یک بازی پرحرکت و جذاب بود که ۲ تیم در آن سعی داشتند، ابتکار عمل را از حریف خود بگیرند. انجام بازی تحت فشار و دادن پاس های کوتاه توسط بازیکنان ۲ تیم باعث شد تا در طول ۹۰ دقیقه تماشاگران عربستانی و تلویزیونی از تماشای یک بازی پر هیجان لذت ببرند. عربستانی ها در بازی با ایران خصوصاً در نیمه دوم نشان دادند که تا چه اندازه به بازیکنان گذشته خود وابسته هستند چرا که بازیکنان جوان و کم تجربه عربستان در نیمه دوم دست به ارائه یک بازی احساسی زدند که همین مسأله کار را برای بازیکنان کشورمان آسان تر کرد. شلهوب تا زمانی که در زمین بود، حسین عبدالغنی، یاسر القحطانی از زمانی که به بازی آمد و دیگر بازیکنان جوان عربستان مجموعه ای نبودند که بتوانند از گل زده خود دفاع کنند، چیزی که عرب ها پیش از این در انجام آن استاد بودند.
تیم ملی کشورمان در نیمه دوم و برای دقایقی از بازی به همان تیمی تبدیل شد که همگان از آن انتظار داشتند، یک تیم نترس و با جرات که می دانست از بازی چه می خواهد. شاید تعویض های علی دایی هم در ارائه چنین فوتبالی بی تاثیر نبود اما آنچه که اتفاق افتاد و باعث رهایی تیم ملی ایران از شکست شد دقیقاً بر اساس نبوغ ۳ بازیکن به تصویر کشیده شد. از مجتبی جباری که کرنر را انداخت تا مسعود شجاعی که در میانه راه بر روی توپ ارسالی اثر گذاشت تا جواد نکونام که به زیبایی توپ را به سقف دروازه عربستانی ها دوخت مثلثی بودند که در آن صحنه اوج نبوغ خود را به نمایش گذاشتند و باعث شدند تا در بازی اول دستمان از کسب امتیاز کوتاه نمانده باشد. در دیگر بازی این گروه که در ورزشگاه بن زاید شهر ابوظبی برگزار شد، تیم امارات اگر چه بازی را با یورش های همه جانبه آغاز کرد و حملات بسیاری در دقایق آغازین بر روی دروازه حریف خود تدارک دید اما در نهایت این تیم کره شمالی بود که توانست با ۲ گلی که به ثمر رساند در مقابل تک گل اماراتی ها به پیروزی برسد.
هر چند که از این بازی استقبال چندانی از سوی تماشاگران اماراتی صورت نگرفت اما چهره خشمگین و عصبانی برونو متسو سرمربی تیم امارات بیانگر این واقعیت بود که او هم اندک اندک در فوتبال امارات دارد به خط پایان می رسد.
اماراتی ها در بازی با کره شمالی بزرگ ترین مشکلشان، عدم گلزنی بود و اسماعیل مطر و دیگر بازیکنان این کشور نشان دادند که در چهارچوب شناسی با مشکل مواجه هستند. در گروه یک و در نخستین بازی ۲ تیم بحرین و ژاپن به دیدار هم رفتند که از همان ابتدا ۲ تیم بازی پایاپایی را از خود به نمایش گذاشتند تا جایی که پیش بینی نتیجه برای خیلی ها غیرممکن بود.
از شواهد بازی چنین برمی آمد که ژاپنی ها نیز ارائه چنین دیداری را از بحرینی ها انتظار نداشتند و به همین دلیل در طول ۹۰ دقیقه دشواری های بسیاری را متحمل شدند. ژاپنی ها پیروزی ۳ بر ۲ مقابل بحرین را ساده به دست نیاوردند چرا که تیم میزبان در منامه به هیچوجه چهره یک تیم شکست خورده را نداشت و این حسن بازی بزرگ ۲ تیم در منامه بود. نمایش بحرین برای دیگر تیم های گروه به نوعی زنگ خطر را به صدا در آورد چرا که بحرین به جز نتیجه در بقیه مسائل فوتبال به هیچوجه چهره یک تیم بازنده را در مقابل ژاپن نداشت. تا پیش از آغاز دیدار ۲ تیم قطر و ازبکستان شاید هیچ کس باور نداشت که تیمی ملی ازبکستان که تا پیش از بازی با قطر همه حریفانش را با قاطعیت تمام شکست داده بود، این چنین در قطر اسیر دست بازیکنان حریف خود شود.
سفیدپوشان ازبکستان در طول ۹۰ دقیقه دیدار با قطر عملاً یک تیم شکست خورده بودند چرا که قطری ها برای اینکه هیچ روزنه ای را برای حریف خود باز نگذاشته باشند از همان ابتدا بهترین دفاع را در حمله دیدند و همین نوع بازی باعث شد تا ازبک ها هرگز فرصت عرض اندام را پیدا نکنند. قطر در روز اول بازی های گروه یک، یک نتیجه شگفتی ساز را خلق کرد و با شکست ۳ بر صفر ازبکستان عملاً عزم خود را برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ به رخ حریفان کشاند.
● برنامه ادامه بازی های مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ (قاره آسیا) چهارشنبه ۲۰ شهریور
▪ گروه ۱
ـ ازبکستان استرالیا
ـ قطر بحرین
ـ ژاپن استراحت خواهد داشت.
▪ گروه ۲
ـ کره شمالی کره جنوبی
ـ امارات عربستان
ـ ایران استراحت خواهد داشت.